Głównym badaniem wykonywanym w celu określenia bezpieczeństwa instalacji oraz urządzeń elektrycznych jest pomiar rezystancji. Polega na pomiarze prądu, który wywołany zostaje przyłożeniem do diagnozowanej izolacji napięcia stałego o określonej wartości. Prąd mierzony w czasie pomiaru rezystancji izolacji to wynik: prądu ładowania pojemności, prądu upływu oraz prądu absorpcji. Decydujący o stanie izolacji jest prąd upływu, który dominuje po naładowaniu obiektu i ustaniu procesów absorpcji.
Pomiar rezystancji to prosta i wygodna metoda umożliwiająca kontrolę stanu technicznego badanego obiektu (instalacji), jednak w przypadku izolacji wielowarstwowych degradacja jednej z jej warstw przy dobrych parametrach pozostałych warstw może nie zostać wykryta klasycznym pomiarem. Natomiast taki przypadek może zostać ujawniony dzięki dodatkowemu pomiarowi rozładownia dielektryka DD - Dielectric Discharge. Pomiar polega na pełnym naładowaniu obiektu trwający standardowo 30 minut (mierniki rezystancji izolacji firmy SONEL S.A. z nowej rodziny przyrządów 5kV i 10kV pozwalają na ustawienie tego czasu nawet do 60 minut), co powoduje, że głównym prądem płynącym przez dany dielektryk jest prąd upływu, pojemność obiektu została naładowana a proces absorpcji został zakończony. W następnej kolejności miernik przechodzi w trwający 1 minutę tryb rozładowania obiektu, po czym mierzony jest prąd, którego główną składową jest w tym momencie prąd reabsorpcji. Aby obliczyć wartość tego wskaźnika przyrząd dodatkowo mierzy i zapisuje w pamięci pojemność badanego obiektu oraz napięcie probiercze próby a wartości te są podstawiane do poniższego wzoru:
prąd płynący po 1 minucie (nA) / napięcie pomiarowe (V) x pojemność (μF)
Współczynnik DD przyjmuje wyższe wartości dla izolacji uszkodzonej i zabrudzonej np. zawilgoconej. Zakłada się, że wartość DD mniejsza niż 2 oznacza dobry stan izolacji. Wartość pomiędzy 2 a 4 jest wynikiem wskazującym na wątpliwą jakość izolacji, pomiędzy 4 a 7 oznacza słaby stan izolacji, wynik powyżej 7 oznacza jej zły stan. Pomiar DD nie zastępuje w żaden sposób tradycyjnego pomiaru rezystancji izolacji, jednak może dostarczyć dodatkowych informacji o badanej izolacji; w szczególności, gdy jest przeprowadzany cyklicznie w porównywalnych warunkach a jego wartości będą ulegać zmianom w czasie.
Duży wpływ na wyniki pomiarów ma wilgotność i temperatura otoczenia, dlatego bardzo dobrze jest posiadać informacje o tej temperaturze w momencie pomiaru. Mierniki MIC-5050 oraz MIC-10k1 posiadają opcjonalny termometr, którego wskazania są zapisywane do pamięci razem z głównymi wynikami i niezależnie od rodzaju przeprowadzanego pomiaru.
Sonel MIC 10k1

Sonel MIC-5050
Na podstawie materiałów Sonel S.A.