22 831 25 21 | 225 84 70

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystko o multimetrach, miernikach cęgowych oraz miernikach napięcia i ciągłości

Poręczne multimetry cyfrowe są najpopularniejszymi urządzeniami pomiarowymi wykorzystywanymi do serwisowania, naprawy czy montażu instalacji.

Multimetr to cyfrowy miernik, który potrafi wykonywać pomiary różnego rodzaju. Może posiadać dowolną ilość funkcji specjalnych, ale głównie mierzy wartości: napięcia, rezystancji i prądu. Multimetry są używane do rozwiązywania problemów elektrycznych o szerokim zakresie zarówno w środowisku przemysłowym jak i domowym, takich jak baterie, kontrole silników, urządzenia, zasilacze i okablowanie.

Multimetry cyfrowe Metrela są przystosowane do pomiarów w trudnych warunkach i mogą być przechowywane w skrzynkach narzędziowych bez dodatkowej ochrony.

Przy wyborze miernika cęgowego nie należy sugerować się jedynie specyfikacją, ale również zwrócić uwagę na cechy użytkowe, funkcje i ogólne wykonanie:

  • Wybierz miernik cęgowy, który daje dokładne i powtarzalne wyniki.
  • Aby dokonywać precyzyjnych pomiarów wybierz miernik cęgowy, który posiada funkcję TRMS. W innym wypadku zakłócenia urządzeń począwszy od dysku do żarówek fluorescencyjnych mogą skutkować mniej dokładnym odczytem.
  • Upewnij się, że miernik cęgowy jest przystosowany do środowiska w którym będziesz dokonywać pomiarów. Ważne aby był na tyle wytrzymały żeby dokonywać kolejnych pomiarów nawet po upadku z drabiny czy przemieszczania się w skrzynce narzędziowej.
  • Sprawdź czy miernik cęgowy posiada duży, czytelny wyświetlacz z łatwymi do odczytania cyframi.



Wartość RMS (wartość skuteczna)


W momencie gdy prąd AC zaczyna płynąć w określonym obwodzie, wytwarza się ciepło. Wartość RMS to odpowiednik prądu DC o wartości potrzebnej do wytworzenia w takim samym obwodzie identycznej ilości ciepła co prąd AC. Wartość TRMS (Prawdziwa wartość RMS)


TRMS jest specyficzną metodą pomiaru wartości sygnału RMS. Systemy o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym powodują odkształcenie przebiegu sinusoidalnego zasilania, ta metoda dostarcza najbardziej dokładną wartość RMS niezależnie od kształtu przebiegu.

Rozdzielczość


Rozdzielczość jest najmniejszą możliwą zmianą w sygnale, która wpłynie na zmianę wartości wyświetlanej na ekranie przyrządu pomiarowego. Na przykład jeżeli multimetr cyfrowy posiada rozdzielczość 1 mV na zakresie 4V to można zaobserwować zmianę 1 mV (1/1000 volta) w trakcie odczytu napięcia o wartości 1 V.

Dokładność


Dokładność jest wartością obrazującą jak precyzyjnie przyrząd odczytuje wskazane wartości, zazwyczaj zapisana jako wartość procentowa (np. 5 V ± 5%). Dokładność jednego procenta wartości wskazanej oznacza, że wyświetlana wartość odczytu dla 100 woltów może wynosić w rzeczywistości pomiędzy 99 a 101 woltami.

Liczba cyfr


Liczba, która określa na ile zakresów pomiarowych podzielono daną funkcję pomiarową. Może być zastosowana do zmiany rozdzielczości przyrządu.

Podstawowe pomiary


Napięcie DC i AC


Jednym z najbardziej podstawowych zadań multimetru cyfrowego jest pomiar napięcia. Typowym źródłem napięcia DC są baterie, natomiast napięcie AC zazwyczaj potrzebuje generatora. Gniazdka sieciowe w ścianach są najczęściej spotykanym źródłem napięcia AC.

Sprawdzenie prawidłowego napięcia zasilania jest zazwyczaj pierwszym krokiem w momencie rozwiązania problemów w obwodzie. Jeżeli napięcie nie występuje albo jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, należy rozwiązać ten problem przed wykonaniem dalszych czynności. Możliwość pomiaru napięcia AC przez multimetr cyfrowy może zostać ograniczona przez częstotliwość sygnału. Większość multimetrów potrafi dokładnie zmierzyć napięcia AC z częstotliwością od 50 do 500 Hz, lecz pasmo pomiarowe może być szerokie na setki kilohertzów. Miernik taki może wskazać wyższą wartość ponieważ jest zdolny do “widzenia” bardziej złożonego sygnału AC. Specyfikacja dokładności multimetru dla napięcia i prądu AC powinna określać zakres częstotliwości równocześnie z zakresem dokładności.


Częstotliwość jest mierzona w hertzach (Hz), liczbie odpowiadającej występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Zachowanie prawidłowej częstotliwości jest zasadnicze dla urządzeń, zasilanych napięciem i prądem AC.


Współczynnik szczytu
Współczynnik szczytu określa stosunek wartości szczytowej do wartości RMS zmiennej elektrycznej (napięcia i prądu AC). Wysokie współczynniki szczytu mogą powodować zniekształcanie sieci w postaci mocy biernej i harmonicznych w związku z czym są niepożądane.

Rezystancja


Wartości rezystancji mogą się znacznie różnić, od kilku miliohmów (mΩ) dla rezystancji stykowych, do miliardów ohmów dla izolatorów. Większość multimetrów cyfrowych mierzy rezystancję w zakresie od 0.1 Ω do nawet 300 MΩ. Multimetry Metrela wyświetlają nieskończoną rezystancję (otwarty obwód) oznaczoną na wyświetlaczu symbolem “OL”. Oznacza to, że rezystancja przekracza zakres pomiarowy multimetru. Pomiary rezystancji muszą odbywać się przy wyłączonym zasilaniu testowanego obwodu - w innym wypadku może dojść do uszkodzenia zarówno miernika jak i obwodu.

Ciągłość


Ciągłość jest szybkim testem rezystancji, który odróżnia otwarty i zamknięty obwód. Multimetr z alarmem ciągłości pozwala na wykonanie wielu pomiarów ciągłości szybko i prosto. Multimetr wyda dźwięk jeśli ciągłość, lub ścieżka pozwalająca na przepływ prądu jest dobra. Jeżeli nie ma ciągłości brzęczyk multimetru nie wyda dźwięku.

Test diody


Funkcja ta pozwala zmierzyć i wyświetlić aktualny spadek napięcia na złączu. Krzemowe złącze po przyłożeniu napięcia zgodnie z kierunkiem przepływu powinno mieć spadek napięcia mniejszy od 0.7 V oraz rozwarty obwód po przyłożeniu napięcia o zmienionej polaryzacji. Kiedy czerwony (+) przewód jest podłączony do anody a czarny (-) do katody, dioda powinna przewodzić, a miernik wyświetlić wartość napięcia na złączu (zazwyczaj napięcie na diodzie posiada wartość rzędu mV, 1000mV = 1V). Po zmianie polaryzacji przewodów dioda nie powinna przewodzić, więc miernik wyświetli “OL”.

Pojemność


Aby zmierzyć pojemność, należy ustawić multimetr na funkcję pomiaru pojemności i podłączyć przewody. Po upewnieniu się, że kondensator został rozładowany, podłącz przewody pomiarowe do końcówek kondensatora i dokonaj odczytu. Jeżeli wynik pomiaru jest zbliżony do wartości wymienionej na kondensatorze, oznacza to, że kondensator jest dobry. Znaczne odchylenie od wartości znamionowej wymaga wymiany kondensatora.

Prąd DC i AC


Pomiar prądu różni się od innych pomiarów dokonywanych multimetrem cyfrowym. Pomiary prądu dokonywane samym miernikiem wymagają, żeby miernik został podłączony szeregowo do obwodu. Oznacza to, że należy rozewrzeć obwód i użyć przewodów pomiarowych do ponownego zamknięcia tego obwodu. W tym momencie cały prąd w obwodzie będzie przepływał przez multimetr cyfrowy.

Pomiar prądu cęgami


Współczesne mierniki cęgowe są zdolne zmierzyć zarówno prąd AC jak i DC. Typowe pomiary prądu wykonywane są na różnych odgałęzieniach dystrybucyjnych sieci elektrycznej. Dokonując pomiaru prądu na odgałęzieniu można łatwo określić jak duże obciążenie generowane jest przez to odgałęzienie i jaką stanowi to część obciążenia całego systemu zasilającego.

Zobacz wszystkie multimetry w naszej ofercie: LINK
Zobacz wszystkie mierniki cęgowe w naszej ofercie: LINK