Firma Merserwis wprowadza do sprzedaży nową rodzinę przyrządów Metrel Eurotest do sprawdzania parametrów instalacji elektrycznych. Piąta generacja wielofunkcyjnych testerów instalacji elektrycznych firmy Metrel jest praktycznym ucieleśnieniem wiedzy firmy Metrel w zakresie prowadzenia procedur pomiarowych.
Dla ekspertów Metrela przy projektowaniu wszystkich nowych produktów rodziny Eurotest najważniejsze było: bezpieczeństwo, poprawne działanie i łatwość obsługi. Wszystko to zostało uwzględnione przy projektowaniu nowych testerów. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługują dwa przyrządy: Metrel EurotestXA i Metrel EurotestAT, w które wbudowano nową funkcję AUTO SEQUENCE.
Do czego służy AUTO SEQUENCE®?
Opatentowana procedura pomiarowa AUTO SEQUENCE firmy Metrel ułatwia ocenę i certyfikację stanu ochrony przeciwporażeniowej, jak również jakości działania oraz ochrony przeciwpożarowej instalacji elektrycznych. EurotestAT i EurotestXA z programowaną funkcją AUTO SEQUENCE przeprowadzają automatycznie wszystkie wymagane testy, zwracając jednocześnie uwagę na anomalie występujące w instalacjach elektrycznych.
Test kończy się wyświetleniem wyniku i oceny typu dobry/zły, a całość trwa krócej niż 1 minutę. Operator nie musi już ręcznie porównywać kilkudziesięciu wyników i parametrów z różnymi wartościami granicznymi. Nie musi dbać o to, aby powtarzać wszystkie lub pojedyncze kroki procedury, dokonywać przełączeń i testów na wydzielonych obwodach. Wszystko to robi automatycznie i za jednym uruchomieniem procedura funkcji AUTO SEQUENCE.
Testowanie w trybie AUTO SEQUENCE można podzielić na trzy etapy, które krok po kroku prowadzą operatora do stworzenia znormalizowanego raportu pomiarowego.
Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu testu AUTO SEQUENCE po stronie rozdzielnicy. Drugi etap to wykonanie wstępnie zdefiniowanego testu AUTO SEQUENCE po stronie instalacji i powtórzenie go oddzielnie dla każdego gniazda wtyczkowego. Etap końcowy polega na zapisaniu w pamięci wyników testu AUTO SEQUENCE i przesłaniu ich do komputera w celu stworzenia znormalizowanego raportu pomiarowego.
Charakterystyka testerów?
Najbardziej złożone testery EurotestXA i EurotestAT mierzą pięć razy szybciej niż testery dostępne do tej pory, a wirtualna klawiatura Qwerty (fot. 3) umożliwia wpisywanie nazw struktur instalacyjnych do generowanych wstępnie raportów. Przyrządy te jednorazowo zbierają maksymalnie 50 wyników testów na jedno gniazdo wtykowe. Pamięć ma strukturę drzewa, która może mieć głębokość 10 po ziomów i 2000 lokalizacji. Dodatkowo data i czas rejestrowane są z każdym zapisanym w pamięci wynikiem. Dzięki zaawansowanym funkcjom pomiarowym mierniki Eurotest automatycznie wykrywają wszystkie możliwe zagrożenia bezpieczeństwa operatora. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu na bieżąco w czasie pomiarów poziomów napięć gniazd wejściowych.
Obsługiwane są systemy zasilające typu TN/TT/IT. Mierniki Eurotest posiadają także wbudowany układ monitorowania stanu izolacji (IMD) w systemach zasilających typu IT ze sprawdzaniem prądu upływowego (ISFL). Za ich po mocą możliwy jest test ciągłości obwodu, który przeprowadza się standardowo dla obu kierunków prze pływu prądu pomiarowego 200 mA. Pozwala to na skompensowanie rezystancji przewodów pomiarowych, a elektroniczny układ zabezpiecza przyrząd przed niewłaściwym podłączeniem urządzenia. Pomiar rezystancji uziemienia odbywa się metodą dwu lub trójprzewodową z użyciem wbudowanego generatora zasilanego bateryjnie.
Zalecane jest wykonanie testu z wykorzystaniem dwóch dodatkowych uziomów prętowych umieszczonych w linii prostej lub na wierzchołkach trójkąta w celu eliminacji wpływu na pomiar prądów błądzących. Przyrządy Eurotest umożliwia ją także sprawdzanie kierunku wirowania faz w systemach trójfazowych oraz wyłączników różnicowoprądowych (RCD – Residual Current Device) z funkcją blokady. Pomiar impedancji pętli zwarcia odbywa się bez wyzwalania wyłączników różnicowoprądowych, a umieszczona w pamięci miernika tabela bezpieczników ułatwia analizę otrzymanych wyników pomiarów.
Za pomocą opcjonalnej sondy pomiarowej można również wykonać pomiary natężenia światła. We wszystkich testerach Eurotest informacje wyświetlane są na dużym podświetlanym wyświetlaczu typu matrix o rozdzielczości 320×240 punktów. Dostępne funkcje przyrządu zawierają menu pomocy z krótkim przewodnikiem i schematami elektrycznymi. Wystarczy nacisnąć przycisk HELP, aby uzyskać niezbędne informacje. W wyposażeniu standardowym znajduje się zestaw baterii wielokrotnego ładowania wraz z ładowarką (fot. 4).
Przyrządy Eurotest spełniają wymagania norm ze względu na:
- Funkcjonalność: EN 61557
- Standardy pomiarowe: IEC/EN 60364, EN 61008, EN 61009, EN 60755, BS 7671, AS/NZ 3760, CEI 64.8, HD 384, VDE 0413
- Kompatybilność elektromagnetyczną (EMC): EN 61326
- Bezpieczeństwo (LVD): EN 61010 1, EN 61010 031, EN 6101002032
Oprogramowanie
Wykorzystując oprogramowanie EuroLink do tworzenia raportów pomiarowych można korzystać z kilku przeznaczonych specjalnie do tego celu narzędzi do wizualizacji danych. Po przesłaniu do komputera wyników pomiarów, za pomocą wbudowanych złącz komunikacyjnych RS232 lub USB można przygotować standaryzowane raporty pomiarowe wykorzystując do ich stworzenia informacje zawarte w pamięci testera. Program EuroLink PRO wyposażono w funkcję tworzenia profesjonalnych raportów i świadectw sprawdzenia instalacji elektrycznych. Główne strony programu zawierają szczegółowe dane na temat obiektów i instalacji, dane operatora, sprzętu i wyposażenia pomiarowego. Do każdej rozdzielnicy dodano też formularze świadectw sprawdzeń wstępnych i okresowych. Poszczególne kolumny i wiersze tworzonego dokumentu są automatycznie wypełniane wynikami pomiarów. Filtr „najgorszego przypadku” umieszcza w raporcie dla każdego obwodu tylko właściwe dane.
Niniejszy tekst jest przedrukiem artykułu "Testery Eurotest z funkcją AUTO SEQUENCE" który ukazał się w magazynie elektro.info 09/2006.