W ramach współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie (CNBOP-PIB) w ostatnim czasie zrealizowaliśmy dostawę stanowiska badawczego do pomiarów elektroakustycznych central dźwiękowych systemów ostrzegawczych zgodnych z normą PN-EN 54-16:2011.
Jako Merserwis realizujemy dostawy gotowych systemów pomiarowych w zakresie akustyki, elektroakustyki i wibroakustyki. Zlecenia realizowane są zarówno na podstawie wskazanych norm pomiarowych, jak i wewnętrznych procedur klienta, z zadbaniem o:
- Prezentację środowiska badawczego na etapie projektowania systemu poprzez spotkanie online lub próbne pomiary
- Dostawę lub instalację systemu w siedzibie klienta
- Szkolenie dotyczące obsługi systemu i późniejszej analizy danych
- Świadectwa wzorcowania dla konkretnej aparatury
- Posprzedażowe wsparcie w przypadku pytań powstałych po szkoleniu

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim streszczeniem oraz pełnym case study. Przedstawiamy w nim poszczególne procesy wykonane podczas zlecenia, zwracamy uwagę na aspekty, o których należy pamiętać przy realizacji gotowych systemów pomiarowych.
Głównym wymogiem CNBOP-PIB było przygotowanie stacji pozwalającej na automatyczne przeprowadzenie wszystkich pomiarów określonych w normie PN-EN 54-16 oraz umożliwiającej uwzględnienie w toku pomiarów różnic konstrukcyjnych poszczególnych badanych urządzeń. Centrale DSO to zazwyczaj zintegrowane wzmacniacze lub końcówki mocy, które różnią się w znacznym stopniu mocą znamionową, złączami połączeniowymi czy wartością zastępczego obciążenia, niezbędnego do przeprowadzenia pomiaru.
W celu zapewnienia automatyzacji pomiarów stacja badawcza wyposażona została w analizator Audio Precision APx525B i obsługujący go program APx500. Zastosowanie platformy pomiarowej Audio Precision pozwoliło na szereg automatyzacji, uwzględniając procesy kalibracji czy dostosowania odpowiedniej wartości bodźców. Tryb sekwencyjny oprogramowania APx500 umożliwia wykorzystanie gotowych funkcji pomiarowych, dzięki czemu przeprowadzenie całej sekwencji pomiarowej zajmuje kilkadziesiąt sekund.
Poszczególne wzmacniacze oraz końcówki mocy badane przez CNBOP-BIP wymagają pomiaru przy użyciu różnej wartości zastępczego obciążenia. W tym celu system pomiarowy zaopatrzony został w 30 sztuk rezystorów, umożliwiających uzyskanie rezystancji zakresie 10 Ohm - 800 Ohm. Wszystkie połączenia rezystorów wyprowadzone zostały na przedni panel, ułatwiający podłączenie odpowiedniej wartości rezystancji. Chłodzenie stanowiska zostało oparte o pasywne radiatory oraz aktywny system wyposażony w czujniki temperatury i aktywne sterowanie wiatrakami.
Pomiary w ramach normy PN-EN 54-16:2011 wykonywane są zarówno w domenie elektroakustycznej, jak i akustycznej, przy wykorzystaniu wzorcowego mikrofonu pomiarowego. W tym celu wykorzystany został mikrofon GRAS 246AE, wyposażony w nowy system automatycznej kalibracji SysCheck2, wraz z niezbędnymi akcesoriami jak kalibrator akustyczny, zasilacz mikrofonowy czy niezbędne przewody połączeniowe.