Firma Metrel, europejski lider w produkcji mierników do pomiarów ochronnych, wprowadziła wiele nowych modeli przyrządów przeznaczonych do pomiarów bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Jednym z nich jest, np. unowocześniony model MI 3125 BT EurotestCOMBO, któremu poświęcony jest niniejszy wpis.
Miernik Metrel MI 3125 BT posiada wszystkie niezbędne przy badaniu bezpieczeństwa instalacji elektrycznych funkcje pomiarowe: rezystancji izolacji, ciągłości połączeń wyrównawczych, impedancji pętli zwarcia, wyłączników różnicowoprądowych, rezystancji uziemienia, napięcia TRMS i częstotliwości oraz kierunku wirowania faz w systemach 3-fazowych. Pomiary wykonywane są zgodnie z najnowszymi wymaganiami norm IEC/EN/PN-EN 61557 oraz m.in. VDE 0413, PN-IEC 60364/PN-HD 60364, PN-IEC 60364/PN-HD 60364 dotyczącymi bezpieczeństwa i zabezpieczeń instalacji elektrycznych.
Pomiar rezystancji izolacji realizowany jest napięciem do 1kV w zakresie od 0Ω do maks. 999 MΩ (dostępne napięcia pomiarowe 50, 100, 250, 500 oraz 1kV). Pomiar ciągłości połączeń wyrównawczych realizowany jest prądem 200mA z automatyczną zmianą polaryzacji lub małym prądem 7mA. Analogicznie pomiar impedancji pętli zwarcia może być wykonany dużym lub małym prądem bez wyzwolenia RCD - pomiar tą ostatnią metodą zajmuje średnio do 10 s, co stanowi bardzo dobry wynik na tle innych przyrządów tego typu. Dodatkowo model ten posiada wbudowaną tabelę charakterystyk bezpieczników, co pozwala na ocenę otrzymanego wyniku pomiaru impedancji pętli zwarcia w świetle obowiązujących norm. Pomiar parametrów wyłączników RCD, tj. prądu wyzwolenia i czasu zadziałania oraz napięcia dotykowego, możliwy jest dla wyłączników RCD typu A, AC oraz B. Pomiar rezystancji uziemienia realizowany jest metodą techniczną trójprzewodową. Funkcja pomiaru napięcia i częstotliwości pozwala także na jednoczesne obserwowanie napięcia 3-fazowego w tym samym czasie.
Metrel MI 3125 BT EurotestCOMBO posiada również szereg funkcji i rozwiązań technicznych, które znakomicie ułatwiają obsługę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na duży, graficzny wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz menu w języku polskim. W połączeniu z dużym przyciskiem nawigującym, umieszczonym w centralnej części klawiatury, pozwala na szybki intuicyjny wybór odpowiednich funkcji pomiarowych oraz konfigurację miernika zgodnie z wymaganiami. Po bokach ekranu LCD umieszczono bargrafy składające się z zielonych (po prawej stronie) i czerwonych (po lewej stronie) diod LED, które bezpośrednio po wykonanym pomiarze sygnalizują operatorowi DOBRY lub ZŁY wynik pomiaru. Ocena poprawności odbywa się w oparciu o wprowadzone wartości graniczne zgodne z obowiązującymi normami (istnieje możliwość ich zmiany w zależności od potrzeb).
Dla pomiarów wykonywanych w gniazdach o odwróconej polaryzacji przewody N i L, miernik posiada funkcję automatycznej ich zamiany.

Doskonałym rozszerzeniem funkcjonalności oprogramowania Eurolink PRO PL i PRO PLUS PL dla PC jest oprogramowanie Eurolink dla smartfonów i tabletów z systemem Android. Posiadając ten program zyskujemy funkcje dodatkowe. Smartfon komunikuje się poprzez interfejs Bluetooth bezpośrednio z miernikiem, co daje m. in. możliwość dodawania nowych elementów w strukturze drzewa instalacji, edytowania nazw elementów, a nawet możliwość dodania do każdego elementu (budynek, tablica rozdzielcza, obwód, gniazdo) indywidualnego opisu, notatki głosowej czy zdjęcia, które po zakończeniu pomiarów i przesłaniu danych do PC z programem Eurolink PRO/PRO Plus pozwolą na ich odczyt wraz z wynikiem pomiarowym. Program dostępny jest do pobrania za darmo z Google Play, przy czym do pełnej funkcjonalności wymaga zakupu klucza aktywacyjnego.
Przyrząd zasilany jest z akumulatorków AA i posiada wbudowaną ładowarkę. W przypadku ich rozładowania w trakcie przeprowadzania pomiarów istnieje możliwość ich szybkiej wymiany na zapasowy zestaw lub na baterie alkaliczne AA.
Obudowa, która mieści powyższe funkcjonalności jest naprawdę niewielkich rozmiarów (230mm x 148mm x 80mm) i małej masy (ok. 1 kg bez wyposażenia). W połączeniu z uchwytem paskowym na dłoń i możliwością przymocowania do metalowej powierzchni za pomocą magnesu, pozwala na bardzo sprawną obsługę i uwolnienie jednej lub dwóch dłoni operatora.
Standardowo przyrząd dostarczany jest z kompletem przewodów pomiarowych (przewód uniwersalny 3 żyłowy, 3 końcówki pomiarowe i krokodylki, przewodem z wtykiem Schuko do pomiarów impedancji i RCD), oprogramowaniem Eurolink PRO PL dla PC, paskiem na rękę, zasilaczem i kompletem akumulatorków, gwarancją, instrukcją, certyfikatem wzorcowania oraz darmowym szkoleniem z obsługi miernika.

Z pełną specyfikacją techniczną opisywanego urządzenia można zapoznać się na naszej stronie Metrel MI 3125 BT EurotestCombo.
Powyższy artykuł pojawił się na łamach Fachowego Elektryka 4/2013.