22 831 25 21 | 225 84 70

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przetworniki i mierniki parametrów środowiskowych

Francuska firma Sauermann-Kimo, jeden z liderów w produkcji urządzeń pomiarowych i rozwiązań dla branży HVACR, wprowadziła do sprzedaży nową gamę przetworników pomiarowych. Składają się na nią trzy grupy produktów: monostaty, przetworniki klasy 110 oraz klasy 210. W drugim kwartale 2014 roku do sprzedaży wprowadzona zostanie także nowa wersja przetworników klasy 310.

W artykule przybliżamy charakterystykę monostatów i przetworników klasy 110. Każdy z prezentowanych przetworników został umieszczony w nowoczesnej obudowie wykonanej z ABS-u o stopniu ochrony IP65 (IP20 dla modeli z wewnętrzną sondą). Szczególnie ergonomiczne jest umieszczenie całej elektroniki w płycie czołowej, dzięki czemu po demontażu panelu czołowego, wszelkie podłączenia przewodów pozostają na zaciskach śrubowych umieszczonych na tylnej obudowie, co bardzo ułatwia pracę przy konfiguracji przetworników przymocowanych już w docelowym miejscu instalacji. Na płycie czołowej umieszczony jest wyświetlacz LCD (opcjonalny dla klasy 110), diody sygnalizacyjne, a także gniazdo do podłączenia interfejsu komunikacyjnego.


Konfiguracja przetworników możliwa jest za pomocą przycisku na obudowie i przełączników DIP umieszczonych na płycie elektronicznej wewnątrz obudowy lub za pomocą komputera PC z oprogramowaniem LCC- S i interfejsem USB/ PS2.
 
W przypadku monostatów dostępne są 4 typy:

  • TST – termostat (pomiar temperatury)
  •  HST – higrostat (pomiar wilgotności)
  • PST – presostat (pomiar ciśnienia)
  • COST – COstat (pomiar stężenia CO)
  • CO2ST – CO2stat (pomiar stężenia CO2)


Monostaty są wyposażone w 10 cyfrowy wyświetlacz LCD, jedno wyjście przekaźnikowe 3 A / 230 V, zasilanie: 24 VDC/ AC. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu. Występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Każdy z monostatów może być wykorzystany do sterowania (uruchamiania lub zatrzymywania) działania różnych urządzeń zewnętrznych zasilanych z wyjścia przekaźnikowego. Dostępne są trzy tryby pracy alarmu: narastającym zboczem z histerezą, opadającym zboczem z histerezą oraz monitorowanie (dwie definiowane wartości) z opcją ustalenia opóźnienia czasowego dla każdej z nich. Opis poszczególnych wersji znajduje się w pierwszej z tabel.


W klasie 110 dostępnych jest 10 typów przetworników:

  • TM 50 i TM 110 – przetwornik temperatury
  • HM 110 – przetwornik wilgotności
  • TH 110 – przetwornik termohigrometryczny
  • CP 110 – przetwornik ciśnienia różnicowego
  • CP 116 – przetwornik ciśnienia atmosferycznego
  • CTV – przetworniki przepływu powietrza
  • CO 110 – przetwornik stężenia CO
  • CO 112 – przetwornik stężenia CO2
  • LR 110 – przetwornik natężenia oświetlenia
  • CR 110 – przetwornik irradiancji


Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu i analogicznie jak w przypadku monostatów występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Przetworniki klasy 110 mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD (standardowo nie posiadają wyświetlacza) i zasilane są na dwa sposoby, aktywnie: napięciem 24 VAC/ DC (z opcją zamówienia wyjścia 0‒10 V albo wyjścia 4‒20 mA) oraz w drugim przypadku pasywnie: napięciem 16‒30 VDC z wyjściem 4‒20 mA. Rodzaj zasilania (aktywnie/pasywnie) oraz typ wyjścia (napięciowe/prądowe) należy określić na etapie zamówienia. Opis poszczególnych wersji znajduje się w drugiej tabeli.

Przetworniki z serii 210 oraz 310 mają dodatkowe funkcje, w tym m.in. komunikację RS-485 Modbus, znacznie zwiększoną dokładność czy możliwość pomiaru kilku parametrów jednocześnie. Wszystkie przetworniki produkowane są przez KIMO we Francji i charakteryzują się bardzo dużą stabilnością długookresową pomiaru (szczególnie dla ciśnienia, temperatury, wilgotności, przepływu powietrza, natężenia oświetlenia, irradiancji). Prezentowane w artykule modele zostały sprawdzone w warunkach standardowych, jak i przemysłowych.

Zapoznaj się z nowymi przetwornikami na stronie Merserwis

Artykuł pojawił się w APA - Automatyka I Podzespoły 02.2014